Lokata terminowa – z czym kojarzy Ci się ten termin? Zapewne z wizją przyszłościowego zysku. Warto porównać oferty kilku banków, zanim zdecydujemy się na założenie konkretnej lokaty.
Zanim zdecydujesz się na założenie jakiejkolwiek lokaty bankowej, warto szczegółowo dowiedzieć się, czym ona właściwie jest. Lokata terminowa funkcjonuje w prawie jako umowa między jej oferentem (najczęściej bankiem) a klientem i dotyczy lokowania pieniędzy.
Lokaty bankowe zawiera się najczęściej na czas określony. Procedura dotycząca zakładania lokaty w banku nie jest skomplikowanym procesem. Klient danej instytucji bankowej musi wpłacić fundusze na wybrany przez siebie rodzaj lokaty. Chodzi oczywiście o konkretną, ustaloną wcześniej z bankiem kwotę i określony w umowie czas. Lokata terminowa – więc jak sama nazwa wskazuje, ma ona określoną ważność. Co w momencie, kiedy ta ważność wygaśnie? Wówczas oferent jest zobowiązany do wypłacenia jej właścicielowi zgromadzonych na niej funduszy, wraz z odpowiednio narośniętymi odsetkami.
Najlepsze lokaty, a może lokata bez konta? Sposobów na oszczędzanie jest wiele
Coraz więcej osób decyduje się na lokaty bankowe, ponieważ uważa tego rodzaju zawieranie umów z bankiem za korzystny sposób na oszczędzenie pieniędzy. Jak jest w rzeczywistości? Bywa różnie. Lokaty terminowe, tak jak i oprocentowanie lokat, ma swoje wady i zalety. Kalkulacja lokat to podstawa. Zdecydowanie się na pierwszą ofertę zaproponowaną przez bank może okazać się dla nas niekorzystne. Pamiętajmy o tym, że nie zawsze da się przewidzieć końcowy zysk.
Na oprocentowanie lokat wpływa kilka istotnych czynników. Na bieżąco trzeba śledzić dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku lokat, bo jeśli stopy procentowe są niskie, to będzie to miało oczywiście przełożenie na także niższe kwoty oferowane przez bank. Istotne znaczenie ma również inflacja. Wzrost poziomu cen – zwłaszcza w czasie trwającej pandemii koronawirusa – według niektórych ekspertów z branży ekonomicznej, może sprawić, że na lokacie się straci, a nie zyska.
Kalkulator lokat. Wady i zalety
Lokaty wypadają najsłabiej, jeśli chodzi o porównanie z innymi metodami inwestowania naszego kapitału. Ponieważ zysk, który możemy poprzez nie osiągnąć, będzie zdecydowanie mniejszy niż kwota, którą moglibyśmy zarobić na przykład na kupnie i sprzedaży po latach nieruchomości.
Kolejną wadą lokat bankowych jest fakt, że nasze pieniądze znajdujące się na takiej lokacie są „zamrożone”. W związku z tym przez określony czas (często dość długi) nie możemy się posługiwać zainwestowanymi środkami. Dopiero po wygaśnięciu umowy będziemy mogli w jakikolwiek sposób te fundusze spożytkować.
Do wad można też zaliczyć to, że oferty dotyczące lokat bankowych (terminowych) bardzo szybko się zmieniają. Możemy założyć kilka lokat w różnych bankach jednocześnie, ale czy warto? To na pewno wymaga przemyślenia. Wiele osób woli bowiem mieć wszystko w jednej placówce.
Co do zalet terminowych lokat bankowych, to jest ich całkiem sporo. Na pewno najczęściej wymienianą jest pewny zysk. Może mniejszy niż w przypadku innych inwestycji, ale możemy być pewni, że wyjmiemy więcej pieniędzy, niż włożyliśmy. Klient od początku wie, ile na takiej lokacie jest w stanie zarobić, oczywiście nie dotyczy to lokat ze zmieniającym się oprocentowaniem. Natomiast jeśli wybrana przez nas lokata terminowa ma stałe oprocentowanie, to nie musimy nieustannie śledzić tego, co dzieje się na rynku, ponieważ w żaden sposób nie wpłynie to na gromadzony się na naszej lokacie kapitał.
By taką lokatę otworzyć, nie musimy posiadać dużych pieniędzy – to kolejna zaleta. Dlatego lokaty bankowe z powodzeniem mogą zakładać osoby z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem.
Plusem jest także to, że wiele banków umożliwia założenie lokaty bez wychodzenia z domu – przez internet. Wszystko przebiega szybko i sprawnie, bez konieczności wizyty w placówce.