Kwasy na twarz najczęściej są wykorzystywane w zabiegach kosmetycznych i przy wszelkiego rodzaju metodach poprawianiu urody, w zabiegach medycyny estetycznej. Jest wiele rodzajów tego typu kwasów i w każdym przypadku ich użycie znacznie poprawia elastyczność skóry, nawilża ją, rozjaśnia blizny oraz działa przeciwzapalnie.
Kwas hialuronowy
Jednym z najbardziej popularnych kwasów na twarz jest kwas hialuronowy. Jest on uważany za najlepszy wypełniacz i dlatego najczęściej stosowany jest w zabiegu wypełniania ust. Dodatkowo wstrzykuje się go także pod skórę twarzy. Dzięki temu wypełnione zostają zmarszczki, przez co skóra twarzy staje się bardziej gładka i elastyczna. Jego działanie, które powstrzymuje procesy starzenia się na skórze, przyczyniło się do mianowania tego rodzaju kwasu, eliksirem młodości.
Inne rodzaje kwasów na twarz
Obok kwasu hialuronowego, który zyskał największą swoją popularność jest jeszcze kilka rodzajów tego typu kwasów. Można więc wymienić kwasy AHA, czyli alfa – hydroksykwasy, które pochodzą z owoców. Przykładem tego typu kwasów może być kwas jabłkowy, cytrynowy, migdałowy. Ten rodzaj kwasów ma bardzo silne działanie, a co za tym idzie bardzo duże jest też ryzyko podrażnienia nim. Użycie tych kwasów na twarz daje efekt rozjaśnienia skóry, oczyszczenia, zniwelowania zmarszczek. Kwasy AHA bardzo często polecane są osobom, które walczą z uporczywym trądzikiem młodzieńczym.
Następny przykład kwasów na twarz to kwasy BHA, inaczej znane pod nazwą beta – hydroksykwasy. W tej grupie znajduje się kwas salicylowy, który też jest bardzo popularny w kosmetologii. Spotkać go można w wielu kosmetykach, a jego działanie jest antybakteryjne, przeciw złuszczające oraz przeciw trądzikowe.
Najnowsze kwasy to rodzaj kwasów PHA. Ich działanie jest też najbardziej delikatne. Dlatego też nałożenie na twarz preparatów z kwasami PHA nie powoduje pieczenia, podrażnienia skóry, zaczerwienienia jej ani wysuszenia. Przykładem takiego kwasu może być kwas laktobionowy.
Kwasy PHA to kwasy najnowszej generacji, ze względu na fakt, że są łagodne, polecane są osobom, których skóra jest bardzo delikatna, naczynkowa i skłonna do podrażnień.
Jak działają kwasy na twarz?
W wyniku zaaplikowania na twarz skóry odpowiednich kwasów, zostaje zwiększona odległość między komórkami w skórze i zostają również osłabione wiązania pomiędzy nimi. W związku z tym warstwa rogowa naskórka zostaje oddzielona od skóry i złuszczona. W zależności jaki rodzaj kwasu zostanie zastosowany w zabiegu, skóra twarzy stanie się elastyczna, ujednolicona kolorystycznie lub znacznie odmłodzona.