Aby kupować akcje czy kontrakty terminowe, potrzebne jest konto maklerskie. Lista propozycji jest długa, ale nie każdy rachunek będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć zmiany rachunku maklerskiego w trakcie inwestowania. Kiedy lepiej zrezygnować z oferty maklera?
Gdy pieniądze na rachunku maklerskim nie są chronione
Kwota, jaką wpłacisz na rachunek maklerski, nie ma znaczenia – Twoje pieniądze muszą znajdować się pod ochroną. Inaczej mówiąc, musisz wybrać firmę, której działalność jest kontrolowana przez instytucje do tego powołane. Wówczas – w razie jej upadku – masz gwarancję, że otrzymasz środki zdeponowane na rachunku.
Jak sprawdzić, czy w razie problemów możesz liczyć na zwrot środków? Poszukaj stosownych informacji na stronie domu maklerskiego. Każdy makler doskonale wie, że to jeden z punktów, na które inwestorzy zwracają szczególną uwagę.
Gdy możesz inwestować tylko w jeden rodzaj instrumentów
Mogą to być akcje, fundusze ETF lub kontrakty futures. Jednak konto maklerskie może też zapewnić Ci o wiele większe możliwości. Czy drugie rozwiązanie jest zawsze lepsze? Niekoniecznie – kluczowe są Twoje potrzeby.
Jeżeli planujesz:
- skoncentrować się wyłącznie na jednym instrumencie (np. akcjach) – liczba instrumentów, do których dostęp zapewni Ci dom maklerski, nie ma znaczenia; wówczas bardziej interesować Cię powinna ekspozycja na różne rynki,
- z czasem zainwestować pieniądze również w inne instrumenty – to naturalnie najlepiej, aby wybrany makler Ci to zaoferował; w przeciwnym razie będziesz musiał poszukać innej oferty.
Gdy brak jest uwierzytelnienia dwuskładnikowego
Chcesz, aby Twoje pieniądze były bezpieczne, prawda? W związku z tym wybrany przez Ciebie dom maklerski powinien stosować najnowsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Takim rozwiązaniem jest uwierzytelnienie dwuskładnikowe (2FA), z którego współcześnie powszechnie korzystają banki. Polega ono na podwójnym sprawdzeniu tożsamości użytkownika przed udzieleniem mu dostępu do rachunku. To eliminuje ryzyko, że do konta uzyska dostęp osoba niepowołana.
Wybrany przez Ciebie dom maklerski nie zapewnia uwierzytelnienia dwuskładnikowego? Przemyśl korzystanie z jego usług – Twoje środki będą bardziej narażone, niż w przypadku zastosowania kompleksowych zabezpieczeń. Wówczas istnieje ryzyko, że stracisz je bezpowrotnie.
O samym zakładaniu rachunku maklerskiego i związanej z tym procedurze możesz przeczytać w artykule „Inwestowanie na giełdzie dla początkujących”.
Gdy dom maklerski nie ma opinii
Na rynku finansowym wciąż pojawiają się nowe podmioty, w tym również domy maklerskie. Nie można wykluczyć sytuacji, że planujesz skorzystać z oferty maklera, który funkcjonuje od niedawna. Nie ma w tym nic złego, chociaż musisz być świadomy tego, że wówczas nie będziesz miał możliwości dokładnego sprawdzenia brokera – nie zapoznasz się m.in. z opiniami, jakie wystawili mu jego dotychczasowi klienci.
Jeżeli opinii jest niewiele, zwróć szczególną uwagę na wskazywane przez innych inwestorów niedociągnięcia. Przykładem może być mało sprawna pomoc techniczna czy brak możliwości skontaktowania się z pracownikami obsługi klienta.
Materiał zewnętrzny