Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Ból zęba w nocy – co robić?

25 maja 2022 ból zęba

Ból zęba to sytuacja, której każdy z nas chciałby uniknąć, a gdy już się pojawi, jak najszybciej go załagodzić. Nie mamy jednak wpływu na to kiedy dopadną nas dolegliwości bólowe. Często może to się zdarzyć późnym wieczorem lub nocą. Co zrobić, gdy ból zęba nie daje nam spać, a my nie mamy pod ręką leków ani apteki? Jak poradzić sobie z bólem zęba? Jak dotrwać do rana?

Przyczyna bólu

Na początku warto zastanowić się co może być przyczyną odczuwanego przez nas bólu. Może on mieć bowiem różne podłoże. Jego rozpoznanie pomoże nam przewidzieć jak długo zmagać będziemy się z dolegliwościami i czy będą narastać.

Ból po leczeniu kanałowym

Jeśli tego dnia odwiedziliśmy fotel stomatologa, a nasze zęby wymagały leczenia kanałowego, to odczuwany przez nas ból będzie oznaką gojenia się rany. Ból może wywoływać świeża rana lub opatrunek założony w kanale naszego zęba. Ból możemy odbierać jako duży, ale z godziny na godziny powinien ustępować. Ból zwykle pojawia się w momencie, gdy przestaje na nas działać znieczulenie miejscowe, zaaplikowane w gabinecie.

Ból miazgi

Jednym z najczęstszych dolegliwości bólowych, związanych z zębami, jest po prostu ból miazgi. Zwykle jest to pulsujący ból zęba, który często pojawia się za sprawą przekrwienia miazgi zęba lub zwiększenia ciśnienia w komorze oraz kanałach zębowych. Częściową ulgę może przynieść w tym przypadku zmiana pozycji. Poziome ułożenie ciała zwiększa przepływ krwi do głowy, stad nieco pomóc może po prostu spanie na siedząco.

Bruksizm

Przyczyną bólu zębów w nocy może być bruksizm. To schorzenie neurologiczne polegające na zaciskaniu i zgrzytaniu zębami, które nasila się właśnie w nocy. Jest to działanie, którego nie uświadamiamy sobie, rzadko jesteśmy w stanie je zarejestrować, bo zwykle ujawnia się podczas snu. Ból powodują zęby, które nastawione są na długotrwałe działanie sił nacisku. Ból może pochodzić także z okolicy mięśni i ścięgien szczeki lub żuchwy, które nadwyrężymy. Bruksizm jest niebezpieczny zarówno dla naszych zębów jak i w sytuacji, gdy posiadamy implanty zębów. W wyniku działania zupełnie nowych sił mogą one bowiem ulec ukruszeniu lub złamaniu.

Jak radzić sobie z bólem zębów w nocy?

Leki przeciwbólowe

Najprościej sięgnąć po środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Ulgę w bólu przynieść może ibuprofen lub paracetamol. Pamiętajmy jednak, że pomimo iż jest to lek ogólnodostępny, nawet w sytuacji silnego bólu, nie wolno przekraczać nam maksymalnej dawki, wskazanej na ulotce. Leki mogą bowiem nie przynieść nam całkowitej ulgi, a jedynie częściową. Tym bardziej, jest to znak, że powinniśmy następnego dnia udać się do stomatologa.

Płukanki

Istnieje kilka domowych sposobów radzenia sobie z bólem zęba. Najpopularniejszą są płukanki, czyli przepłukiwanie jamy ustnej, a w szczególności okolic bólowych wodą z ziołami. Zarówno rumianek jak i szałwia mają właściwości odkażające. Napar z tych ziół może częściowo pomóc nam w walce z bólem. Zioła należy zalać gorącą wodą, następnie ostudzić i płukać nimi bolące miejsce.

Olejek goździkowy

Pomocne mogą być także goździki. Działanie przeciwbakteryjne ma bowiem olejek goździkowy. Jak go uzyskać i stosować. Wystarczy rozgnieść goździki, a uzyskany olejek zebrać np. patyczkiem z wacikiem, po czym nanieść go na bolący ząb i dziąsło.

Zamrażanie

Ból wynikający ze stanu zapalnego przyćmić może niska temperatura. Zimny okład z mrożonek, ssanie kostki lodu, a nawet płukanie zimną wodą, choć to ostatnie będzie najmniej efektywne.

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Poród zimą
Recepta online na antykoncepcję
Operacja zaćmy

Jesteś zainteresowany reklamą?