fonografika.pl

biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

rysowanie wektorowe
Lifestyle

Co to jest rysowanie wektorowe – najważniejsze informacje

Jest pewien rodzaj grafiki, który głównie opiera się na wspaniałej królowej nauk, czyli matematyce. To nic innego jak rysowanie wektorowe, a więc wszelkie linie, krzywe i punkty z układu współpodrzędnych. Świetnie nadaje się do tworzenia logo strony internetowej i wielu ikon. Dlaczego? Jakie najważniejsze i widoczne zalety ma taki znany i nieraz używany rodzaj grafiki?

Format plików wektorowych

Zanim jednak wymienimy plusy rysowania wektorowego, najpierw wyjaśnijmy, jak rozpoznać, że mamy do czynienia z plikami dotyczącymi tej grafiki. Najczęściej, typowym formatem jest tutaj .SVG (skrót od: scalable vector graphic), który wykorzystuje się do projektowania witryn www. Plik z takim rozszerzeniem można otworzyć za pomocą wielu graficznych aplikacji.

Poza .SVG, spotyka się także inne formaty. Należą do nich m.in.: .EPS, .SYG, .XML., CDR, a nawet .PDF. Najważniejsze, że pliki wektorowe mające mniejszy rozmiar da się łatwo załadować (dodać jako załącznik) oraz następnie w błyskawiczny sposób (dosłownie w kilka sekund) przesłać drogą internetową.

Zalety grafiki wektorowej

Rysowanie wektorowe jest świetnym rozwiązaniem. Obrazy są bardzo wysokiej jakości. Nawet przy dużym, wielokrotnym zbliżeniu zachowują swoją ostrość (brak widocznych, jakichkolwiek pikseli). Poza jakością, zaletą jest także mały rozmiar, a co za tym idzie, oszczędność na dysku twardym. Jest to możliwe dzięki temu, że grafika ta bazuje na równaniach matematycznych.

Powyższe plusy powodują, że ten typ grafiki opłaca się w stu procentach i wyróżnia się na tle innych (chociażby tzw. rastrowej). Zaletami są oczywiście pełna skalowalność oraz jednoczesna elastyczność. Co to oznacza dokładnie? Mianowicie webmaster z ogromną łatwością jest w stanie zmodyfikować sam rozmiar logotypu, wykresu itp., nie obawiając się, że będzie utracona jego początkowa jakość. To nie wszystkie ważne opcje. Jest możliwe również obracanie, przesuwanie czy rozciąganie obrazu.

Podsumowanie

Rysowanie wektorowe jest więc bardzo ciekawą formą grafiki opisaną przy pomocy figur geometrycznych, czyli tak zwanych prymitywów (nazwa, która ma też inne, gorsze znaczenie). Dla tych obiektów (okręgów, odcinków oraz krzywych) określone są konkretne parametry, jak na przykład grubość linii.

Niestety, grafika wektorowa ma również swoją wadę. Jaką? Nie nadaje się ona do tworzenia obrazów, które charakteryzują się sporą szczegółowością. Ale za to świetnie szkicuje się dzięki niej przeróżne schematy oraz wspomniane już logotypy, których zadaniem jest reklama danej marki.