Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co to są szkodniki łuszczynowe?

9 stycznia 2025 Co to są szkodniki łuszczynowe


Na rzepak zimy w momencie rozpoczęcia opadania pierwszych płatków kwiatowych zaczynają nalatywać dwa gatunki szkodników: chowacz podobnik oraz pryszczarek kapustnik. Składają one jaja do wnętrza łuszczyn, a ich larwy niszczą tworzące się nasiona. Ich wspólna nazwa pochodzi właśnie od miejsca larw — szkodniki łuszczynowe. W przypadku obu gatunków zwalcza się formy dorosłe zabiegiem insektycydowy aplikowanym na opadanie płatka. Tutaj: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/insektycydy–c-001119 znajdziesz skuteczne środki owadobójcze.

Jak wygląda chowacz podobnik?

Szkodnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych podobnie jak chowacza czterozębny, chowacz brukwiaczek i chowacz galasówek. Długość jego ciała nie przekracza 3 mm, a pokrywy skrzydeł pokryte są białymi łuskami. Chowacz podobnik jest ciemnoszary, z wyraźnie widocznymi czarno-brunatnymi stopami. W ciągu roku rozwija się obecnie jedno pokolenie szkodnika, a zimują chrząszcze.

Jak wygląd pryszczarek kapustnik?

Pryszczarek kapustnik to niepozornie wyglądająca muchówka o wielkości ciała do 2 mm. Ma żółto -czerwony odwłok, a resztę ciała brunatną. W przeciwieństwie do chowacza podobnika w przypadku pryszczarka kapustnika występują 2-3 pokolenia w ciągu roku. Jedno pokolenie rozwija się od 3 do 4 tygodni, więc w okresie od zawiązywania łuszczyn do zbioru, są one dużo groźniejszym szkodnikiem niż chowacz podobnik. Zimują larwy pryszczarka kapustnika, które przepoczwarczają się wiosną w terminie zbieżnym z kwitnieniem rzepaku.

Jakie szkody powodują szkodniki łuszczynowe?

Pryszczarek kapustnik może składać jaja bezpośrednio tylko do młodych łuszczyn zaraz po zawiązaniu. W przypadku starszych łuszczyn pokładełko nie przebija tkanek rzepaku. Dlatego składa jaja w miejscach uszkodzeń np. powodowanych przez chowacza podobnika lub pogradowych. Jedna samica może na raz złożyć do 100 jaj, z których wylęgają się żarłoczne larwy — niszczą praktycznie wszystkie nasiona w łuszczynie.

Z kolei chowacz podobnik może przegryzać się do wnętrza łuszczyny i tam składa jedno jajo. Larwa niszczy kilka nasion. Chowacz powoduje bezpośrednie szkody (larwa) oraz pośrednie (wygryza otwory, przez które jaja składa pryszczarek kapustnik).

Straty w plonie

Larwy szkodników łuszczynowych niszczą nasiona — powodują bezpośredni spadek plonu handlowego. Uszkodzone łuszczyny mogą szybciej dojrzewać i otwierać się oraz mogą być uszkadzane przez ptaki szukające pokarmu. Miejsce wgryzu chowacza podobnika wykorzystują grzyby patogeniczne do infekcji. Dlatego też na uszkodzonych łuszczynach można zaobserwować większą liczbę objawów czerni krzyżowych, a czasem nawet szarej pleśni.

Artykuł sponsorowany

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co to są szkodniki łuszczynowe
zwierzęta w związku
Heyah 01

Jesteś zainteresowany reklamą?