W obecnych czasach możemy wiele zyskać dzięki technologii. Tyczy się to także pewnych dziedzin prawa. Niewiele osób wie, że w Polsce działa e-sąd. To właśnie w nim może być prowadzone elektroniczne postępowanie upominawcze. Takie rozwiązanie to niezwykła wygoda dla każdej ze stron sprawy, a także możliwość łatwiejszego dochodzenia swoich praw. Jednak wciąż nie wszyscy wiedzą o istnieniu takiej instytucji. Jeśli jednak właśnie toczy się wobec Ciebie rozprawa o dług, to warto wiedzieć, jak z tym postępować.
E-sąd i epu – jak to wszystko działa?
Instytucja epu istnieje od 2010 roku. Umożliwia ona prowadzenie sprawy o np. zadłużenie bez konieczności stawiania w sądzie. Jednak elektroniczne postępowanie upominawcze może być rozpoczęte tylko wtedy, gdy 1,25% kwoty roszczenia wynosi minimum 30 zł. Pozew do e-sądu można złożyć po zalogowaniu się do strony. W Polsce mamy tylko jedną taką instytucję. E-sąd ma swoją siedzibę w Lublinie, ale działa w obrębie całego kraju. Elektroniczne postępowanie upominawcze jest prowadzone tylko w sprawach dotyczących zadłużenia, długu czy innych roszczeń pieniężnych.
Postępowanie w e-sądzie – jak sobie z tym poradzić?
Pozew sądowy o zapłatę prowadzony przez Internet wcale nie jest prostszy czy mniej wymagający. Nie powinniśmy tego lekceważyć czy nie odpowiadać. Najważniejsze, to wiedzieć, jakie mamy prawa i jak dowodzić swoich racji. Pomoc prawna jest w takim przypadku wskazana, jeśli nawet nie konieczna. Najlepiej postawić na firmę, której specjalnością jest oddłużanie. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji. Obecnie bardzo często można spotkać osobę, której chwilówka czy kredyt po prostu zniszczyła sytuację finansową. Dlatego należy zachować czujność i zawsze sprawdzać, czy podejmujemy dobrą decyzję. Później firma windykacyjna może bardzo szybko pojawić się w naszym życiu…
Jak napisać sprzeciw w elektronicznym postępowaniu upominawczym?
Pierwszym krokiem na drodze do umorzenia zadłużenia jest sprzeciw od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym wzór tego pisma jest dostępny w Internecie. To bardzo ważne, aby trzymać się wytyczonych w nim reguł. Tylko wtedy mamy gwarancję, że sąd weźmie pod uwagę nasze dowody. Musimy też dotrzymać terminu, którym możemy wystąpić ze sprzeciwem. Pismo należy przesłać przez urzędowy formularz online lub też dostarczyć w formie papierowej. Najlepiej oddać tę sprawę prawnikowi. To od dobrze przygotowanego sprzeciwu zależy, czy uda nam się umorzyć sprawę lub poddać ją ponownemu rozpatrzeniu. Dlatego nie ryzykujmy i dajmy sobie największe szanse na powodzenie sprawy.
Każde postępowanie sądowe jest stresujące i wymagające. Jednak z pomocą prawnika z pewnością będzie nam łatwiej przez to wszystko przejść. Szczególnie w przypadkach zadłużenia najlepsza będzie antywindykacja. Pozew sądowy o zapłatę może przysporzyć nam wiele problemów i nerwów. Zwykle nie jesteśmy przygotowani i nie mamy odpowiedniej wiedzy. Warto więc mieć chociaż podstawowe informacje z tego zakresu, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.