Nowoczesna muzyka to ten gatunek muzyczny, który jest tworzony współcześnie. Datuje się ją na okres XX wieku, aż do dzisiejszego dnia. W porównaniu do XIX wiecznych utworów klasycznych, nowoczesne kawałki nastawione są w większości przypadków na dawanie ludziom rozrywki. Muzyka nowoczesna towarzyszy nam podczas codziennych czynności poprzez słuchanie radia albo używanie platform streamingowych.
Początki muzyki nowoczesnej
Już w latach 20. i 30. XX wieku, na przekór klasycznej muzyce, za to w parze z coraz bardziej rozwijającym się życiem nocnym, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, zaczęły się rozwijać poszczególne nurty muzyczne, takie jak: jazz, blues albo swing. Była to muzyka z tzw. nizin społecznych, ponieważ grywana w głównej mierze przez nisko stojących w hierarchii społecznej Afroamerykanów oraz ludzi z półświatka (dealerów albo prostytutki). Charakteryzowała się większą skocznością, rozluźnieniem w tańcu i porzuceniem wszelkich etykiet, które wcześniej przyświecały w muzyce klasycznej. To sprawiło, że każdy mógł taką muzykę tworzyć i się przy niej bawić. Tak jak dzisiaj. Później kolejny przełom nastąpił w latach 70. i 80. XX wieku, gdy na scenę wszedł gatunek muzyki disco. Do dzisiaj bardzo wielu muzyków czerpie inspirację z dokonań poprzednich dekad i tworzy muzykę na motywach XX-wiecznych gatunków muzyki rozrywkowej.
Cechy muzyki nowoczesnej
Nowoczesna muzyka charakteryzuje się prostotą, minimalizmem, improwizacją, inspirowaniem się innymi gatunkami oraz twórcami i grą na syntezatorach (a nie tylko klasycznych instrumentach). Muzyka stała się rzeczą, która miała łączyć ludzi i pozwalać im na całonocną zabawę w gorących rytmach. Mniej było przekazu, a więcej zabawy.
Przykłady muzyki nowoczesnej
Nowoczesna muzyka otacza nas dookoła. Od hip hopu, poprzez reagge, aż do indie rocka. Każdy nurt inspiruje się inną tematyką oraz czasami, niekiedy się przeplatając. Przykładem tego może być post-punk, który łączy w sobie melancholię, wręcz brutalną prostotę jeśli chodzi o muzyczne brzmienie, ale też często ponurą wizję świata. Wywodzący się z punku, ten gatunek rocka jest o wiele spokojniejszy i stawia na większy indywidualizm. Autorzy tekstu inspirują się w swoich piosenkach ograniczającą jednostkę polityką, ale i własnymi zaburzeniami, które deprawują postrzeganie świata. W opozycji może stanąć pop-punk, który dzięki swojemu przyrostkowi ,,pop” trafia do większej ilości osób, jest o wiele bardziej taneczny i pozytywny, nie tracąc przy tym na przekazie.