Od 2009 r. Chiny są nieustannie największym światowym eksporterem. Okazało się, że w 2019 r. wartość całego eksportu wyniosła aż 2 499 bln USD. Aż 26,9 % udziałów to maszyny bądź elektronika – jest to największy udział. Wiele osób planuje rozpoczęcie importu z Chin i zastanawia się, jaką formę transportu wybrać. Do wyboru mamy drogę kolejową, morską, a także lotniczą.
Transport morski
Do najpopularniejszej formy transportu zaliczany jest transport morski, który jest zdecydowanie najtańszą ze wszystkich możliwych opcji. Niestety wiąże się on z dość długim czasem przemieszczania towarów – w przypadku państwa środka jest to okres około trzydziestu nawet do sześćdziesięciu dni – w zależności od portu załadunku. Warto podkreślić, że w przypadku transportu morskiego wszelkie towary przemieszczane są kontenerami bądź jak to ma miejsce na przykład w przypadku kruszyw, bez kontenerów.
Według szacunków nawet 90-95 procent międzynarodowego transportu towarów odbywa się drogą morską. Wiele osób zastanawia się, co w takim razie z przemieszczaniem produktów spożywczych, skoro średni czas transportu morskiego trwa 30 dni. Należy pamiętać, że w przypadku żywności możemy zastosować kontenery o regulowanej temperaturze. W ten sposób nie trzeba się przesadnie martwić o termin dostarczenia ładunku. Wszelkie kontenery mają sposobność do ustawienia stałej temperatury w zakresie od -30 do + 30°C. W takim przypadku wykorzystywane są kontenery izotermiczne, chłodnicze, a także ogrzewane. Oprócz tego do dyspozycji są kontenery termiczne oraz termiczne mechanicznie chłodzone.
Fracht morski najlepiej wybrać, jeśli zależy nam głównie na niskiej cenie transportu. Oprócz tego ważne jest bezpieczeństwo towaru – w przypadku morskiego transportu istnieje niewielka wypadkowość, która związana jest ze zniszczeniem bądź zagubieniem towaru. W takiej formie transportu priorytetem nie będzie czas dostawy, a transport obywa się na bardzo dużych odległościach. Zaletą transportu morskiego jest przede wszystkim duża dostępność tras i statków, niskie koszty, bezpieczeństwo towaru, a także sposobność transportu ładunków na duże odległości. Ponadto do zalet zaliczana jest możliwość transportu dużych ładunków oraz sposobność transportu ładunków niebezpiecznych. Ponadto statki są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż np. samoloty, które emitują ogromną ilość dwutlenku węgla.
Transport lotniczy
Warto podkreślić, że transport lotniczy jest zdecydowanie najszybszą formą transportu towaru z Chin. Należy pamiętać, że możliwe będzie dostarczenie ładunku, od fabryki do biura w Polsce w ciągu kilku dni. Oczywiście nie jest to szeroko stosowana forma głównie ze względu na dość wysokie koszty frachtu. Najczęściej sprawdza się w przypadku wybranych, wartościowych towarów. Zaliczyć do nich można elektronikę oraz biżuterię. Trzeba wspomnieć o tym, że droga lotnicza to około 5 procent światowego handlu międzynarodowego.
Transport kolejowy
Transport z Chin do Polski jest bardzo istotny dla wielu przedsiębiorców. Dość popularną jego formą jest transport koleją. Taka forma transportu towaru z Chin dynamicznie się rozwija, stając się obecnie prawdziwą alternatywą dla transportu morskiego. Warto podkreślić, że od początku 2020 r. do piątego listopada na Nowy Jedwabny Szlak wyprawiono aż ponad 10 tysięcy pociągów kontenerowych. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że ceny transportu kolejowego w czasie ostatnich kilku lat spadły o kilkadziesiąt procent. Z tego powodu ta forma transportu stała się bardzo atrakcyjna.