Strona główna
Muzyka
Tutaj jesteś

Kocioł strojenie – jak to się odbywa?

5 czerwca 2022 kocioł strojenie


Muzyka to nieodłączny element codziennego życia. Niezależnie od tego, czy jest się tylko biernym słuchaczem, czy też samemu się ją tworzy, muzyka daje wiele radości i przyjemności dla ucha. Aby dźwięki rozbrzmiewały z całą mocą i były jeszcze bardziej przystępne, konieczne staje się często strojenie instrumentów. Na czym polega strojenie kotła?

Kocioł – co to jest?

Kocioł to instrument muzyczny przypominający klasyczny bęben. Jest to sprzęt perkusyjny pochodzący z rodu membranofonów. Ma kształt misy wykonanej z miedzi (rzadziej z aluminium lub włókna szklanego), na której rozciągnięta jest membrana, w którą się uderza specjalną pałką zakończoną elementem filcowym. Kotły wywodzą się z tradycji wojskowej, ale z powodzeniem przeniknęły do muzyki powszechnej w różnych jej postaciach. Obecnie często wykorzystywane są w orkiestrach symfonicznych i marszowych a nawet w zespołach rockowych, gdzie liczy się mocne uderzenie.

Budowa kotła nie jest szczególnie skomplikowana. Składa się z pustego naczynia, do którego za pomocą obręczy montowany jest naciąg. Obręcz trzyma się korpusu dzięki kontrobręczy, która posiada śruby strojeniowe. Najczęściej jest ich sześć bądź osiem.

Rodzaje kotłów

Przede wszystkim kotły mogą mieć różne rozmiary od małych, kompaktowych instrumentów 30 – centymetrowych aż po duże kotły mające nawet ponad 80 cm. Na rynku występują różne rodzaje kotłów. Powstały np. kotły mechaniczne, łańcuchowe lub kotły z funkcjonalnymi pedałami. W zależności od rodzaju kotła, jego strojenie może wyglądać nieco inaczej aniżeli w przypadku innych kotłów.

Kocioł strojenie

Kotły, w przeciwieństwie do bębnów, pozwalają wydobywać dźwięki o zróżnicowanych wysokościach, więc podlegają strojeniu. Wydobycie określonych dźwięków jest efektem przykręcania lub poluzowania śrub strojeniowych. Ponadto, korpusy w okrągłych kształtach dają jaśniejsze tony, zaś korpusy o przekroju parabolicznym – zdecydowanie twardsze i cięższe. Najmniejsze kotły wydają dźwięki w obrębie klucza wiolinowego, zaś kotły 33 – calowe tzw. wysokie „C”.

Każdy rodzaj kotła może być strojony od kwinty do oktawy. Kotły mechaniczne pozwalają szybko się stroić, ponieważ jednocześnie dociskane są wszystkie śruby strojeniowe a nie tylko pojedyncze z nich. Praktyczny system strojenia jest bardzo wygodny. Kotły pedałowe, inaczej drezdeńskie to najczęściej występujący rodzaj. Zmiana jakości dźwięku następuje tu poprzez zwolnienie sprzęgła. Pedał służy zatem do zmiany napięć membrany. Wyróżnia się trzy typy mechanizmów pedałowych: system zapadkowo – sprzęgłowy, system zrównoważonego działania oraz system sprzęgła ciernego bądź pręta ze sprzęgłem. Z kolei kotły z mechanizmem łańcuchowym łączą pręty strojeniowe z dźwignią, więc umożliwiają łatwe zmiany napięcia membrany.

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Muzyka a ćwiczenia w domu
Jak wybrać idealne głośniki do domu
k - pop

Jesteś zainteresowany reklamą?