Filmy Polskiej Szkoły Filmowej były głośnym sprzeciwem wobec schematów, jakie zakładała sztuka socrealistyczna. Ta formacja artystyczna działająca w latach 1956-1963 rozprawiała się z okresem II wojny światowej oraz zmianami ustrojowymi, które miały duży wpływ na młode pokolenie aktorów i reżyserów urodzonych w latach 20. Co warto wiedzieć o Polskiej Szkole Filmowej i jakie jej dzieła należy znać?
Polska Szkoła Filmowa – zerwanie z estetyką kina socrealistycznego
Polska Szkoła Filmowa pozwoliła Polakom dołączyć do elitarnego grona twórców kultury powojennej. Założyciele tej formacji, czyli A. Jackiewicz i A. Bohdziewicz, a także zaangażowani w nią twórcy inspirowali się niemieckim ekspresjonizmem, włoskim neorealizmem oraz filmem noir. Polska Szkoła Filmowapozwoliła nie tylko artystom, lecz także widzom uporać się z ciężkimi czasami wojennymi, okupacją, a także zmianami politycznymi. Co więcej, formacji tej udało się nawiązać wyjątkowy kontakt z odbiorcami, wspólnie rozprawiając się z mitami oraz stereotypami narodowymi. W filmach tych można zauważyć dwa wyraźne kierunki:
- tendencje heroiczne, stawiające Polaków w roli bohaterów – wykorzystywał je przede wszystkim Andrzej Wajda,
- tendencje polemiczne, prześmiewcze i demitologizujące – te z z kolei prezentował Andrzej Munk.
Znaczenie Polskiej Szkoły Filmowej
Polska Szkoła Filmowa była jedną z najważniejszych formacji filmowych lat 50. XX wieku w Europie Wschodniej. Choć jej działania zostały zakończone przez komunistyczne władze, zapisała się na kartach historii całego świata. Inspirowała się nią Europa Wschodnia i Zachodnia, a także tacy twórcy jak m.in. Martin Scorsese.
Jakie filmy Polskiej Szkoły Filmowej warto znać?
Wśród dzieł Polskiej Szkoły Filmowej, które warto poznać, znajduje się m.in.:
- „Kanał”, reż. A. Wajda (1957) – film poświęcony powstaniu warszawskiemu,
- „Pętla”, reż. W. J. Has (1957) – film fabularny opowiadający o losach alkoholika Kuby Kowalskiego,
- „Eroica. Symfonia bohaterska w dwóch częściach”, reż. A. Munk (1957) – film wojenny składający się z dwóch 40-minutowych nowel,
- „Popiół i diament”, reż. A. Wajda (1958) – dramat filmowy opowiadający o losach partyzantów z powojennego podziemia,
- „Matka Joanna od Aniołów”, reż. J. Kawalerowicz (1960) – film fabularny opowiadający o jezuicie, który przybywa do zakonu, aby wypędzić złe duchy, które opętały zakonnice.
Filmy, na które również warto zwrócić uwagę, to m.in.: „Zagubione uczucia”, „Ostatni dzień lata”, „Zezowate szczęście” czy „Zaduszki”.
Telewizja online – klasyka Polskiej Sztuki Filmowej w wysokiej jakości
Polska Szkoła Filmowa wywarła duży wpływ na kino XX i XXI w. Jeśli chcesz poznać dzieła tej formacji artystycznej, możesz obejrzeć je w wysokiej jakości za pośrednictwem telewizji online. Dzięki ofercie INEA zyskujesz pełen dostęp do ramówki ponad 100 kanałów. Co więcej, wybrane filmy, seriale czy interesujące Cię programy możesz oglądać, gdzie tylko chcesz.
Telewizja w telefonie to nieograniczony dostęp do znakomitych produkcji w domu, podróży, kolejce do lekarza czy na wakacjach. Można oglądać ją na telefonie lub innym urządzeniu przenośnym dzięki aplikacji. Z telewizji online można korzystać jednocześnie na trzech urządzeniach – komputerze, tablecie czy telefonie – jak Ci wygodniej. Telewizja w telefonie to znakomita opcja dla zapalonych kinomaniaków, którzy chcą być na bieżąco z nowościami oraz kultowymi produkcjami.
Materiał zewnętrzny