fonografika.pl

biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

Mój elektryk
Biznes i finanse

Na czym polega program Mój elektryk?

Samochody napędzane silnikami spalinowymi są źródłem wielu problemów. O wynikających z ich eksploatacji zagrożeniach dla środowiska i zdrowia publicznego w ostatnich latach mówi się naprawdę sporo. Ze względu na narastający kryzys klimatyczny oraz coraz większe zanieczyszczenie powietrza wielu kierowców decyduje się na przesiadkę do samochodu elektrycznego. 

Samochody elektryczne coraz popularniejsze 

Takim zmianom sprzyja wiele czynników. Jedną z najważniejszych jest z całą pewnością rosnąca świadomość co do niekorzystnego wpływu silników spalinowych – zwłaszcza emitowanych przez nie gazów cieplarnianych – na środowisko naturalne. Nie bez znaczenia jest też wiedza o udziale, jaki spaliny samochodowe mają w generowaniu problemu smogu w miastach i wynikających z tym problemach zdrowotnych wielu osób. Przesiadkę ułatwia też coraz szersza oferta samochodów elektrycznych i atrakcyjne opcje finansowania ich zakupu. 

Program „Mój Elektryk” – na czym polega? 

Program „Mój Elektryk” to rządowy program dopłat, w ramach którego Polacy mogą otrzymać dofinansowanie do samochodów elektrycznych. Jak pokazały już same pierwsze tygodnie jego funkcjonowania, cieszy się on sporym zainteresowaniem – przez pierwszy miesiąc złożono około 500 wniosków, a łączna kwota dopłat wyniosła blisko 8.5 miliona złotych. Według wypowiedzi przedstawicieli rządu, celem programu jest zmniejszenie emisji spalin i tym samym poprawa jakości powietrza. Cel ma być osiągnięty poprzez udzielanie wsparcia w zakupie auta lub leasingu. 

Kto może otrzymać pieniądze w programie? 

Z pomocy oferowanej przez rząd we współpracy z partnerami takimi jak VW FS może skorzystać każdy kierowca, który chciałby przesiąść się do samochodu elektrycznego. Do 12 lipca wsparcie adresowane było wyłącznie do osób fizycznych, jednak teraz wnioski mogą składać również przedsiębiorcy i instytucje. Co ważne, pomoc udzielana jest na tych samych zasadach bez względu na to, jakiego finansowania ona dotyczy (zakup, leasing lub wynajem auta). Na jakich warunkach udzielane są dopłaty? Jednym z kluczowych zagadnień związanych z programem dopłat do aut elektrycznych są na pewno dostępne kwoty oraz warunki, na jakich udzielane jest wsparcie. Jeśli chodzi o pierwszy czynnik, dofinansowanie dla osób fizycznych może 18 750 lub 27 (w przypadku wnioskodawców posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) złotych przy limicie wartości samochodu do 225 tysięcy. W przypadku osób prawnych wysokość dofinansowania uzależniona jest od kategorii auta i prognozowanego rocznego przebiegu.