Zapewne nieraz, nie dwa widziałaś na opakowaniach kosmetyków słowo “retinol”. Czy wiesz, czym jest retinol? Jak działa i jakie problemy ze skórą może pomóc rozwiązać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
Czym jest retinol?
Retinol jest substancją z grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Łatwo przenika w głąb skóry i pobudza je komórki do odnowy poprzez stymulację syntezy włókien kolagenu i elastyny. Dzięki temu retinol działa korygująco i przeciwstarzeniowo. A co konkretnie robi?
- wygładza zmarszczki,
- poprawia strukturę skóry,
- reguluje wydzielanie sebum,
- zmniejsza widoczność porów,
- koryguje owal twarzy,
- redukuje zmiany i blizny potrądzikowe,
- zwiększa napięcie, elastyczność i jędrność skóry,
- rozjaśnia przebarwienia słoneczne, zapalne i hormonalne.
O czym należy pamiętać przy stosowaniu retinolu?
Jednak wielozadaniowość tego składnika oznacza, że trzeba się dokładnie przygotować na wdrożenie go do pielęgnacji. Aby uniknąć skutków ubocznych stosowania go, trzeba przestrzegać kilku zasad:
- Unikaj słońca
Przy kuracji retinolem używamy kremu z filtrem – najlepiej z SPF50 i więcej, a także unikamy słońca. Retinol można stosować przez cały rok, ale należy pamiętać o ochronie przed słońce. Można również zacząć kurację we wrześniu, a zakończyć ją w marcu. Inna opcja to przestawienie się na niższe stężenia latem i jednoczesne stosowanie kremy z filtrem.
- Buduj tolerancję
Na początku skóra może intensywnie reagować, bo nie miała wcześniej styczności z tą substancją. Może pojawić się pieczenie lub swędzenie, łuszczenie się naskórka, podrażnienie skóry, wzmożonego zaczerwienienia i zwiększonego przesuszenia skóry. Te nieprzyjemności nie muszą się pojawić, jednak dobrze być na nie przygotowanym.
Pielęgnację z retinolem zaczynamy od niskich stężeń – 0,3-0,5 % i początkowo aplikujemy go raz na 4-5 dni. Jeżeli skóra bardzo gwałtownie reaguje, odstawiamy produkt do czasu, aż się uspokoi. Jeśli natomiast widzimy, że skóra zaczyna się przyzwyczajać (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), po dwóch tygodniach kuracji możemy skrócić przerwę między aplikacjami z 4 dni do 3. Jeśli skóra dobrze znosi aplikowanie retinolu 4-5 w tygodniu, wtedy można przejść na wyższe stężenie. Taki etap nie musi nastąpić u każdego – można z powodzeniem i bez skutków ubocznych stosować retinol 1-3 razy w tygodniu i/lub o niskim stężeniu. Lepiej też aplikować retinol wieczorem, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, czy możesz go użyć rano.
- Kompromisy
Kuracja retinolem oznacza rezygnację – czasową lub całkowitą – z produktów z innymi składnikami aktywnymi. Jeśli skóra reaguje intensywniej na początku kuracji, dotychczasowa pielęgnacja może się już nie sprawdzać. Ważne jest, aby stosować łagodną pielęgnację, w tym delikatne żele myjące o pH neutralnym dla skóry, a także odstawić lub zredukować produkty o wysokiej koncentracji składników aktywnych. Inną ważną kwestią jest zwracanie uwagi na to, jak skóra reaguje na ekstrakty roślinne, na przykład na hydrolaty.
- Cierpliwość
Efekty kuracji retinolem mogą być fantastyczne, ale trzeba wykazać się cierpliwością. Na efekty czeka się około 12 tygodni. Żadne spektakularne efekty nie pojawią się od razu, dlatego trzeba poczekać.
- Nawilżenie i regeneracja
W trakcie kuracji retinolem skóra może być przesuszona, podrażniona i zaczerwieniona. Dlatego istotne jest zadbanie o barierę hydrolipidową, czyli odpowiednie nawilżenie i regeneracja skóry. Między aplikacjami produktu z retinolem używamy produktów nawilżających i natłuszczających. Dodatkowo, nie ciągniemy łuszczącego się naskórka i nie traktujemy go żadnym peelingiem.