Przenieśmy się na chwilę do XIX-wiecznego szpitala. Lekarz gołymi rękami bada zakażoną ranę pacjenta a następnie pobieżnie wyciera dłonie o fartuch i idzie do drugiego pokoju, żeby odebrać poród. Na łóżku, w którym przed chwilą ktoś zmarł na cholerę, kładzie się dziecko ze szkarlatyną, bez zmiany pościeli. Bandaże ściągnięte z jednej osoby są wykorzystywane do zaopatrzenia rany u drugiej. Nic dziwnego, że chorzy instynktownie unikali szpitali – pobyt w placówce był częstokroć bardziej ryzykowny, niż leczenie się w domu na własną rękę. Zmiany nastąpiły dopiero końcem XIX w., gdy młody niemiecki lekarz Robert Koch dostrzegł zależność między brudem a zakażeniami szpitalnymi i zaczął nalegać na staranne mycie dłoni i gotowanie bandaży. Sam też przeprowadził pierwsze próby sterylizacji narzędzi, która niedługo stała się standardem. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, a przy okazji wygodę lekarzy i pielęgniarek, kolejnym etapem było wprowadzenie w połowie XX w. jednorazowych narzędzi i sprzętu medycznego. Sprawdź, jak go stosować, aby codzienna opieka nad chorym przebiegała sprawnie i była bezpieczna tak dla pacjenta, jak i dla opiekuna.
Co to znaczy, że sprzęt jest jednorazowy?
Pozornie definicja sprzętu jednorazowego nie nastręcza żadnych trudności – to te narzędzia i akcesoria medyczne, które mogą być użyte tylko jeden raz, u jednego pacjenta, a następnie podlegają utylizacji, bez możliwości sterylizacji. Również sprzęt pozostawiany w ciele pacjenta (np. kaniula dożylna) uznawany jest za jednorazowy, bo choć jest użytkowany dłużej, to jednak przerwanie powłok ciała następuje tylko raz.
Warto przy tym zwrócić uwagę na ryzykowne praktyki, stosowane niekiedy przez personel medyczny w myśl źle pojętej oszczędności. Dotyczy to takich sytuacji, w których sprzęt jednorazowy używany bywa wielokrotnie przy opiece nad jednym pacjentem – np. gdy po nieudanym wkłuciu w żyłę pielęgniarka próbuje powtórzyć je za pomocą tej samej igły, albo gdy przy wykonywaniu alergicznych testów skórnych każde nakłucie wykonuje się za pomocą tego samego ostrza. Postępowanie takie nie tylko stwarza zagrożenie dla zdrowia czy życia pacjenta, ale też może wpływać na skuteczność diagnozowania czy leczenia. Należy zatem bezwzględnie wymagać od personelu medycznego przestrzegania zasady jednorazowości.
Jakie jednorazowe sprzęty medyczne wykorzystuje się najczęściej?
Rodzaj stosowanego jednorazowego sprzętu medycznego jest uzależniony od typu wykonywanych badań i zabiegów, powiązanych ze specjalizacją placówki czy lekarza. Najpowszechniej stosowane są m.in. igły iniekcyjne, strzykawki, kaniule dożylne, skalpele chirurgiczne, zestawy do przetaczania płynów czy nerki.
Poszczególni specjaliści będą potrzebować również narzędzi i akcesoriów właściwych dla konkretnego obszaru pracy. Dodatkowo sprzęt jednorazowy przydaje się w codziennej opiece nad chorymi (np. igły do nakłuwacza glukometru). Wysokiej klasy jednorazowy sprzęt medyczny w dobrych cenach znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl.
W jaki sposób utylizować jednorazowy sprzęt medyczny?
Po wykonaniu procedury z zastosowaniem jednorazowego sprzętu medycznego, artykuł ten należy zutylizować w sposób, który nie stwarza zagrożenia ani dla ludzi, ani dla środowiska. W zależności od stopnia niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z ekspozycją na dane narzędzie czy akcesorium, trzeba wyrzucać je do odpowiednio oznaczonych pojemników.
Do pojemników czerwonych wrzucamy te artykuły, które stwarzają największe ryzyko, ponieważ mogą zawierać płyny ustrojowe, żywe drobnoustroje lub toksyny (np. igła po wykonaniu iniekcji). W żółtych pojemnikach składowane są odpady zawierające substancje niebezpieczne niebiologiczne – czyli substancje chemiczne, w tym niektóre leki. Pozostałe zużyte jednorazowe sprzęty medyczne, takie jak narzędzia zabiegowe czy rękawice jednorazowe, powinny trafiać do pojemników w innych kolorach (np. niebieskim, czarnym). Jednorazowy sprzęt medyczny wykorzystywany w domu wyrzucać należy do odpadów zmieszanych, ale należy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie (np. założenie osłonki na igłę).
Jednorazowy sprzęt medyczny zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi – ale tylko wówczas, gdy jest prawidłowo użytkowany. Kontakt z potencjalnie skażoną powierzchnią czy kilkukrotne użycie rzekomo czystego narzędzia, może mieć katastrofalne skutki. Oszczędność to dobra cecha, ale nie kiedy idzie o ludzkie zdrowie i życie – zamiast podnosić z podłogi upuszczony przez przypadek dren, trzeba odpakować nowy. Niezbędne jest także stosowanie się do zasad dezynfekcji czy procedur w razie ekspozycji zawodowej.
Artykuł sponsorowany